Jak správně vybrat spacák?

Zpět do magazínu

Info pro výběr spacáků

Jak správně vybrat spacák?


Základní rozdělení:

  • Zimní spacáky
  • Třísezónní spacáky
  • Letní spacáky

Zimní spacáky Tyto spacáky jsou určeny samozřejmě pro zimu. Pro tvrdé podmínky a horolezectví. Nedoporučují se na léto, jelikož by ses v nich pěkně zapotil.
Třísezonní spacáky jsou taková zlatá střední cesta.Pokud rád cestuješ venku v přírodě na jaře, na podzim a přespáváš pod širákem, jsou určeny přímo tobě.
Letní spacáky Hodí se jen do letních teplot. Bývají levnější, ale před opravdu krutou zimou tě neuchrání.

Materiál:
Spacáky mívají dva základní materiály, které určují jejich kvalitu.

  • Duté vlákno
  • Peří

Duté vlákno
Spacá pytle vybavené dutým vláknem mají tři plus. Jsou vhodné pro alergiky, hřejí a neprospouští vlhkost. Důrazně doporučujeme pro neznalé outdoor vyznavače.
Nevýhodou ovšem je, že izolují méně a také méně vydrží. Jsou také objemnější než péřové spacáky.
Peří
Kvalita péřových spoacáků je neoddiskutovatelná. Jejich problémem je to, že se nehodí do vlhkosti. Jakmile se objeví vlhkost, už se tolik nezahřeješ jako u péřových spacáků.

Závěr
Cestuješ-li převážně v letním období a nepotřebuješ spacák na zimu, doporučujeme vybrat si letní spacák. Je levnější a na letní zahřátí ideální, aby ses nezpotil. Cestuješ-li od jara do podzimu a cestuješ poměrně často, zkus určitě třísezonní spacák, máme je velice kvalitní a dlouho vydrží. Také se v něm v létě nezpotíš a při nižších teplotách tě zahřeje. Cestuješ-li ovšem v zimě, tak si stoprocentně vyber zimní spacák, abys nám někde neumrzl. Dej pozor a nepodceňuj přírodu. Zpět do magazínu